До края на  ноември случаите на респираторни инфекции ще се

...
До края на  ноември случаите на респираторни инфекции ще се
Коментари Харесай

Кантарджиев: Идва нов подвариант Омикрон и опасен вирус за новородените и възрастните

До края на  ноември случаите на респираторни инфекции ще се усилват, както сега имаме случаи на метапневмовируси, на риновируси, на аденовируси. До края на месеца чакаме и първите случаи на поява на респираторен синцитиален вирус, който е рисков за новородените и за доста възрастните хора. Той прави тежки пневмонии и затруднения. Това заяви някогашният шеф на Националния център по заразни паразитни заболявания проф. Тодор Кантарджиев по БНР.

По думите му през предишния месец случаите на COVID-19 са намалели поради топлото време. До края на ноември би трябвало да чакаме и първите случаи на сезенон грип, в Европа към този момент циркулира.

Тази година сезноният грип  се счита, че ще бъде H3N2, по това, че първите случаи, които ги имаме в Скандинавието и Западна Европа, са на този подвариант на грипа. Този подвариант го има в противогрипната ваксина и не чакаме нещо изненадващо .

Очакваме по-бавно да се развие грипната зараза отпреди Коронавирус, чакаме и увеличение на ковидните случаи. Вирусът, който претърпя доста разновидности стана много несмъртоносен. Когато един причиняващ епидемиологично разпространяване на болестта микроорганизъм е едва смъртотоносен, той е генетично доста друг. Това прави изненадите с появяването на някои негови разновидности и това прави фактът, не че не работят имунизациите, само че работят доста по-слабо, в сравнение с мощните вируси. За мощните, рискови микроорганизми има ваксини, които сложени, защищават - по този начин е с тетанус, дифтерия, детски паралич. Докато, когато микроорганизмът е генетично хетерогенен, не по този начин рисков, имунизациите защищават от тежко разболяване, изясни проф. Кантарджиев.

Нов подвариант на Омикрон ни нападна през ноември

Според секвенирането в Националния център по заразни и паразитни заболявания преди дни има потвърден вид на Омикрон - BQ 1.1 вариан т, който е подпод вид и нов все едно вид. Центърът по надзор на болесттите в Атланта и Европейският в Стокхолм споделят, че ноември месец той ще стартира да измества другите разновидности. Това в България ще стане много по-бавно, в сравнение с в Европа и Съединени американски щати. Вече е потвърден при 76 годишна жена у нас. Той не протича по-тежко, не е по-смъртоносен, само че се популяризира по-лесно, заяви проф. Катарджиев.

Важно е да се знае за него, че той, въпреки и по-различен от BA5 и BA4, въпреки всичко си остава обстоятелството, че в случай че човек се имунизира с новите ваксини, т.е. има два бустера ваксина против Омикрон, вероятността за тежко протичане на заболяването е минимална . Ваксинирането може да стане дружно с противогрипната ваксина, даже може да стане в едни ден ", сподели още микпробиологът.

Как да се предпазим

По думите на Картарджиев най-хубавото средство при начало на вирусна зараза е да се стартира с антиоксиданти, също и диета, като се има поради лимон със сода, което унищожава вируса в носоглътката и по този начин не му дава опция да се репликира. Също е доста потребен доматът, както и връщане към хубавите български обичаи в храненето.

По отношение на рисковия респираторен синцитиален вирус, който стартира малко преди грипната вълна, има сполучлива стратегия в България, съгласно която всички недоносени бебета наложително се имунизират с моноклонални антитела, които една година ги пазят от този вирус. Това защищава бебета с поднормено тегло и дребните деца. Възрастните им родственици не би трябвало да контактуват с новороденото най-малко до 40-тия ден, с цел да не се заразят те, а и да не заразят бебето с бактерия на " магарешката кашлица " - с коклюш. Симптомите на този вирус са тежка пневмония и той е рисков ", акцентира проф. Кантарджиев.

 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР